آذربايجان

 

نوع و روش        :  اجتماعي، اقتصادي، فكاهي

صاحب امتياز     :  ميرزاآقا بلوري تبريزي

مدير                  :  ميرزاعليقلي صفراف

تاريخ انتشار       :  1325 هجري قمري

محل انتشار      :  تبريز

فاصله انتشار    :  هفتگي

زبان                  :  فارسي، تركي

    روزنامه فكاهي هفتگي آذربايجان، داراي كاريكاتورهاي رنگي، از آغاز سال 1325 قمري (1907 ميلادي) به مديريت عليقلي خان معروف به صفراف و مكاتبات روزنامه به اسم حاج ميرزاآقا تبريزي در هشت صفحه به قطع وزيري، چاپ سربي در چاپخانه سربي (ناموس) چاپ و شماره اول آن در 6 محرم 1325 قمري منتشر شده است.

    در صفحه اول شمارة اول اسم روزنامه (آذربايجان) به خط نسخ و زير آن سال تاسيس آن چاپ و جمله (قيمت يك نسخه چهارده شاهي است) چاپ و علاوه بر اين تصوير دو نفر با لباسهاي مخصوص ترسيم شده است. اين روزنامه به فارسي و تركي نگاشته و قيمت اشتراك ساليانه در تبريز و اطراف چهار تومان، شش ماهه 22 قران، نه ماهه 28 قران، يك نسخه چهارده شاهي، اعلانات سطري پانصد دينار بوده است.

     هر صفحه روزنامه مشتمل بر دو ستون و مقاله افتتاحي كه در ستون اول و دوم نوشته شده بدين قرار است: رب اشرح لي صدري و يسرلي امري واحلل عقده من لساني و سهل امري برحمتك يا ارحم الراحمين. پس از مقاله افتتاحي اخبارات (لوان)، (شبستر)، (نخجوان) و همچنين اخبار خارجه (لندن) و اسلامبول و پكن و بعد اخبار شهري ذكر شده است. و دو صفحه آخر روزنامه كه به زبان تركي نوشته شده مشتمل بر مقالات (رويا)، اشعار تركي به عنوان (ملانصرالدين جواب) و مقاله (حراج يا يغما) چاپ شده است. روزنامه آذربايجان اقتباس و تقليدي از روزنامه (ملانصرالدين) بوده و علاوه بر مطالب فكاهي در تمام صفحات داراي تصاوير رنگي نظير ملانصرالدين مي‏باشد. در شماره دوم كه در 15 محرم 1325 منتشر شده در عنوان روزنامه (تصوير شير و خورشيد ايستاده) اضافه شده است. آذربايجان به طور هفتگي چاپ مي‏شده و مجموعاً بيست شماره از آن منتشر شده است كه شماره اول در تاريخ 6 محرم و شماره بيستم در 6 شوال 1325 قمري بوده است. آذربايجان داراي گراور و تصاوير نفيسي است. مندرجات آن عموماً مطالبي است راجع به مشروطيت ايران و گاهي اشعار  و مطالب فكاهي در آن ديده مي‏شود.

موجودي : (20-19 و 17-1 : 1325)

         


 

 
 
www.iichs.org