تدين

نوع و روش     : سياسي ـ اجتماعي ـ اقتصادي ـ مذهبي ـ خبري

صاحب امتياز   : ملاصادق فخرالاسلام

مدير      :  ملا صادق فخرالاسلام، حسينقلي جديدالاسلام

تاريخ انتشار : 1325 هـ .ق.

محل انتشار     : تهران

فاصله انتشار  : هفتگي

 

روزنامه تدين به مديري و صاحب امتيازي فخرالاسلام  در تهران تاسيس و در جمادي‏ الاول 1325 هـ .ق. منتشر شد.
در بالاي عنوان روزنامه تدين كه به خط نستعليق درشت نوشته شده، جملة بسم‏الله الرحمن الرحيم و هوالديان درج و در زير نامه روزنامه تاريخ تاسيس 1325 قمري چاپ شده است. عنوان مراسلات و تلگرافات: طهران. بازارچه خندق. قيمت اشتراك ساليانه: طهران 12 قران. ساير ولايات داخله 17 قران. روسيه و قفقاز 4 منات. هندوستان 7 روپيه. قيمت يك نسخه در طهران: 2 شاهي و خارجه 4 شاهي. اعلان سطري 1 قران.
نوع انتشار روزنامه هفتگي بود و شمارة 2 سال اول در تاريخ شنبه 28 / جمادي‏الاول/ 1325ق. منتشر شد. تدين در 4 صفحه به قطع 4/3 6 * 12 سانتيمتر، با چاپ سربي (مطبعه شرقي) طبع و توزيع مي‏شد.
در زير عنوان هر شماره، روزنامه بدين شكل معرفي شده است:
جريدة ملي، مذهبي، اخباري، سياسي، تاريخي، اخلاقي، علمي، اقتصادي، سؤالات مذهبي از هر كس درج و جواب مي‏گويد و هفته دو روز زبان توره و انجيل درس و قانون مناظرة ديني تعليم مي‏دهد.
مندرجات روزنامه عبارت است از: مقالات مختلف راجع به فوايد مشروطه و آزادي و قسمت مختصري از اخبار ولايات. و نيز در هر شماره مقالات مذهبي دربارة دين اسلام و مسيح و مطالب ديني ديگر از اين قبيل چاپ گرديده است.
اين روزنامه تا جمادي‏ الثاني 1328هـ .ق. چاپ و منتشر شد و بعد از آن چاپ آن متوقف گرديد. در اينجا لازم است مطلب كوتاهي نيز راجع به فخرالاسلام ذكر شود.
ملاصادق ملقب به فخرالااسلام، از آسوريهاي اروميه بود ولي در آمريكا متولد شده و سپس مسلمان گرديد و به تهران آمد و به همين دليل او را جديدالاسلام نيز ناميده‏اند. وي در آغاز مشروطيت از پيروان مرحوم طباطبايي بود و به دستور وي با كشيشان به مباحثات نظري و مذهبي مي‏پرداخت و اين گفتگوها را در روزنامه‏اش به چاپ مي‏رساند. وي چند كتاب نيز به طبع رسانده ازجمله: انيس‏الاعلام، خلاصةالكلام في افتخار اسلام: در حقيقت اديان سكنه روي زمين و ترجيح اسلام بر ساير اديان و نيز كتب ديگري كه از حوصله اين مطلب كوتاه خارج است.

موجودي : (31، 15، 10-8، 6، 2-1 : 1325) هـ .ق.
(34 : 1326) هـ .ق.
(35 : 1328) هـ . ق.

 

 

www.iichs.org