زشت و زيبا

نوع و روش: سياسي، اجتماعي، مذهبي
مدير: فتح‏
الممالك با همكاري نظام ‏الاسلام بهبهاني
تاريخ انتشار: 1325ق
محل انتشار: تهران
فاصله انتشار: هفتگي
وابسته به: انجمن اتحاديه طلاب


روزنامه مصور و هفتگي زشت و زيبا به مديريت و تحت نظر فتح
‏الممالك در تهران تاسيس و در سال 1325 قمري مطابق با 1907 ميلادي با چاپ سنگي انتشار يافته است.
شماره اول روزنامه زشت و زيبا در دوم جمادي‏
الاخر 1325 مطابق با سيزدهم ژوئيه 1907 به مديري فتح‏الممالك انتشار يافت. از اين روزنامه بيش از سه شماره ديده نشد و با وجودي كه در تحت حمايت انجمن و اتحاديه طلاب منتشر مي‏شده در شماره سوم قيد معاونت نظام‏الاسلام بهبهاني از بستگان سيدعبدالله را داشت، مي‏توان گفت نمونه‏أي از هوس روزنامه‏نگاري بوده كه در 1325 بر ارواح مردم چيره شده بود و بدون تصور هدف معين و تشخيص راه كار معين و استمداد از معرفت و تجربه لازم، به گرفتن امتياز و انتشار روزنامه جهت كسب سرشناس پرداختند.
با وجودي كه زشت و زيبا وعده مي‏دهد كه تصاوير بزرگان، مشاهير عالم را در صفحه اول و بزرگان و علماي معاصر از وزرا و وكلا را در صفحه چهارم نشان خواهد داد. در شماره دوم و سومش تصوير موسي در كوه طور و سليمان بن داود را تاج بر سر، در صفحه اول و نايب‏السلطنه و فرمانفرما را در صفحه دوم آورده است و مطالبي را زير عنوان زشت و زيبا در صفحه‏هاي داخل و خارج از چهار صفحه عرضه مي‏دارد مؤيد همان دلخواهي ناشرش مي‏باشد. در شماره سوم اسامي انجمنها و مدارسي كه در جشن اول مشروطه و مجلس شركت كرده بودند ياد مي‏كند كه چهل و اندي انجمن و قريب سي مدرسه بوده‏اند.
به نقل از ادوارد براون در كتب تاريخ مطبوعات اين روزنامه در قطع 7 و يك چهارم * 12 اينچ به طبع رسيده است. وجه اشتراك ساليانه روزنامه در تهران 30 قران و در ساير شهرها به اضافه اجرت پست

موجودي‌: (2 و 1: 1325)

 
 
www.iichs.org