ArticlesStatesmenWoman e-zineًRestorationAYAM contemporary Historical ReviewO.HistoryPublicationsViewpoints and untold eventswith caravan of history(doc)Foreign Policy StudiesNewsمصاحبهwith caravan of history(photo)conferences
» رجال » رباب صدر

کلمات کليدی :
 همه کلمات
تک تک کلمات

 

نشریه الکترونیکی بهارستان

137

پیشینه فرش 

 

 

زندگی و اقدامات لارنس آلمانی در ایران
مطیع ترین وزیر امور خارجه ایران
سهم  ساواک در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی
محمد باقرخان تنگستانی

اخبارNEWS

فروشگاه مجازي موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران افتتاح شد  |+| بزودی آغاز به کار وب سايت جديد موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران

Google

جوان و تاریخ

تاریخ و جلوه های عزاداری امام حسین(ع)در ایران با تکیه بر دوران صفویه

 

 

چند قطره خون برای آزادی

 

 

زندگی سیاسی و اجتماعی آیت الله العظمی حاج سید محمد تقی خوانساری

 

فصلنامه تاریخ معاصر 61-62

فصلنامه تاریخ معاصر ایران

شماره 61-62

 

فصلنامه تاریخ معاصر 63

فصلنامه تاریخ معاصر ایران

شماره 63

کتابفروشی سرای تاریخ

Adobe Reader V 8.0

20.8 MB

 

رباب صدر 

 

طاهره شکوهي

 

رباب صدر فرزند سيد صدرالدين از علماي برجسته و مبارز قم و خواهر امام موسي صدر رهبر شيعيان لبنان در سال 1323 در قم متولد شد. خاندان صدر از خاندانهاي علمي معروف عراق و لبنان در دو قرن اخير مي‌باشند. پدربزرگ مادري وي عالم مبارز، حاج آقا حسين طباطبايي قمي بود که به دليل اعتراض به سياستهاي ضد اسلامي رضاشاه به عتبات عاليات تبعيد شد. در سال 1962 بنا به اصرار برادر به لبنان رفت و مدتي بعد با حسين شرف‌الدين نوه آيت‌الله سيد عبدالحسين شرف‌الدين رهبر متوفي شيعيان لبنان ازدواج کرد و در همان جا اقامت گزيد.

 

حضور در کنار امام موسي صدر و درک فيض از محضر آن بزرگوار براي وي علاوه بر فراگيري نکات بسيار اخلاقي، آشنايي با روشهاي مديريتي و شيوه تعامل با مردم را نيز به همراه داشت. جامعه لبنان در آن سالها اوضاع مخصوصي را تجربه مي‌کرد، اين اوضاع موجب شد که با دردهاي مردم و به خصوص با تبعيضهايي که عليه شيعيان اجرا مي‌شد آشنا شده مصائب آن را لمس کند. مجموعه اين مسائل ايشان را به پذيرش مسؤليتهايي در تشکيلات و مؤسسات امام موسي صدر متقاعد نمود.

 

رباب صدر فعاليتهاي اجتماعي خود را بنا به دستور امام موسي صدر براي مشارکت در ايجاد شاخۀ زنان مؤسسات آغاز کرد و بعد از آن مديريت «بيت الفتاه» را نيز به عهده گرفت. (بيت الفتاه مدرسه‌اي بود براي آماده ساختن زنان به منظور وارد شدن آنان به عرصه‌هاي اجتماعي)

 

پس از ربودن امام موسي صدر در 31 اوت 1978 مطابق با 9 شهريور 1357 مسؤليت اداره مؤسسات امام صدر عملاً بر دوش ايشان قرار گرفت و در پي تحقق اهداف امام صدر به ارائه خدمات اجتماعي و احداث مراکزي در جنوب لبنان و بيروت همت گماشت. چنانکه دارالايتام حضرت زهرا (س) و مدرسۀ پرستاري را نيز تأسيس کرد. (اين مراکز تازه تأسيس در زمينه‌هاي آموزشي، اجتماعي، بهداشتي فعاليت مي‌کنند و زير نظر مؤسسات امام موسي صدر اداره مي‌شوند. مؤسسات امام موسي صدر جمعيتي غير دولتي است که براي تحقق عدالت و جامعه‌اي خالي از جهل و فقر و بيماري مي‌کوشد.) رباب صدر همچنين رياست هئيت مديره «مرکز مطالعاتي و پژوهشي امام موسي صدر» (مرکز الامام الصدر للأبحاث و الدراسات) را به عهده دارد. اين مرکز مسؤل جمع‌آوري کليه اسناد، سخنرانيها، مقالات، عکس و... دربارۀ امام صدر و ديگر علما و فقها مي‌باشد وي مي‌کوشد اين اسناد را در اختيار پژوهشگران قرار دهد. اين مؤسسه با فعاليتهاي فکري و ابداعي تلاش دارد بر اهميت کارهاي فرهنگي در توسعۀ روابط انساني و ملتها تأکيد کند. علاوه بر آن اين مرکز کنفرانسي سالانه با عنوان «کلمه سواء» با عناوين کنفرانسهاي مختلف از جمله هويت فرهنگي (نوامبر 1999)، جامعه مقاوم (نوامبر 2003)، ابعاد انساني و ملي و حقوقي مسئله ربودن امام موسي صدر (دسامبر 2003) و ... را برگزار کرده است.

 

رباب صدر بيش از 40 سال است که در لبنان زندگي مي‌کند، وي گرچه متولد قم است و هر سه ماه يک بار براي ديدار بستگان به ايران مي‌آيد ولي امروز و از پس سالهاي طولاني زندگي در جنوب لبنان حتي واژه‌هايي از زبان فارسي را به فراموشي سپرده است.

 

شايد بتوان سرعت بالاي تحولات و رخدادهاي بزرگ لبنان اين سرزمين کوچک اما تأثيرگذار را دليل بر آن دانست. مشاراليه دلبستگي و وابستگي زيادي به شيعيان لبنان دارد و تمام وقت خود را به خدمت آنها مي‌گذراند. وي با توجه به مسؤليتهاي خود اقدام به سفر به نقاط مختلف از جمله ايالات متحده آمريکا، هند، کشورهاي خليج فارس، سفر به آفريقا جهت ديدار از لبنانيهاي ساکن آنجا، بازديد از مراکز اجتماعي اروپايي و آشنايي با روشهاي اجرايي و فعاليتهاي اين مراکز نموده است. علاوه بر آن شرکت در همايشها، کنفرانسهايي در سطح جهاني و ارائه مقالات و سخنرانيهاي متعدد درباره موضوعات فقهي، اجتماعي، فرهنگي از ديگر فعاليتهاي ايشان به شمار مي‌رود.

 

رباب صدر در کنار مشغله‌هاي اجتماعي به ادامه تحصيل پرداخت و در سال 1994 ليسانس ادبيات و سال 2008 مدرک کارشناسي ارشد فلسفه خود را از دانشگاه لبنان اخذ کرد. و نيز در دوره‌هاي آموزشي در زمينه‌هاي تربيتي و خدمات اجتماعي را زير نظر امام موسي صدر و دوره‌هاي آموزشي مديريت انستيتو، مديريت صنايع دستي، صنايع توليدي، آموزش خياطي صنعتي، طراحي لباس را در ايتاليا گذراند و موفق به دريافت گواهينامه تخصصي از انستيتوي عالي هنري marioty  رم ايتاليا شد. ايشان همچنين به زبان عربي، انگليسي، و فارسي تسلط کامل دارد. و مفتخر به دريافت نشان ملي ارز از رياست جمهوري لبنان (1993)، نشان استحقاق از سازمان «فرسان مالطا» (1993)، نشان «الوشاح الاکبر» از کميتۀ «المکافات للعمل الانساني و الاستحقاق الخيري» (1992) شدند. سال 2000 تقدير نامه‌اي از سوي دبيرکل سازمان ملل (کوفي عنان) براي مشارکت در توسعه انساني و صلح جهاني و دکتري افتخاري از دانشگاه «لبنان و آمريکا» به وي اعطا شد.

 

_____________________________

 

منابع:

موسسه فرهنگي تحقيقات امام موسي صدر.

گفتگو با رباب صدر در سايتهاي  www.lakzaee.com  و www.zhila.org
نام:                
*رايانامه( Email):
موضوع :
*نظر شما:


تماس با ما : 38-4037 2260 (9821+) -

کليه حقوق اين سايت متعلق به موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران مي باشد
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تاييد آن نيست

استفاده از منابع اين سايت با ذکر ماخذ مجاز است
بهترین حالت نمایش: IE8 یا نسخه بالاتر


 
www.iichs.org